O drewutni

Mam na imię Emil i większość życia spędziłem w lesie. Oczywiście nie dosłownie, ale mieszkając 30 metrów od ściany lasu byłem w nim bardzo częstym gościem. Z tego względu moje zainteresowania oscylują głównie wokół natury, tradycyjnego rzemiosła, rzeźbienia i majsterkowania. Cenię też bardzo piękno unikatowych, wykonanych ręcznie przedmiotów.

O Drewuni Emila

Już od najmłodszych lat przejawiałem wielki zapał twórczy. Swój talent rozwijałem w Liceum Sztuk Plastycznych, a zainteresowania z dziedziny nauk przyrodniczych rozwijałem na studiach o kierunku Architektura Krajobrazu, które nauczyły mnie projektowego podejścia do przyrody.

Specjalizuję się głównie w snycerstwie, biżuterii i przedmiotach ozdobnych, ale lubię podejmować wszelkie wyzwania. W swoich pracach stawiam na indywidualność. Wszystkie wyroby wykonuję własnoręcznie z uwzględnieniem najdrobniejszych detali, używając najlepszych materiałów naturalnych. W swych pracach używam głównie poroża jelenia oraz drewna (buk, dąb, jesion, brzoza, cis, czereśnia, grusza, gatunki egzotyczne). Stosuję także techniki mieszane.

Inspiracji szukam głównie w naturze i otaczającym mnie świecie a w swoich wyrobach zawieram cząstkę siebie i swojej wizji świata. W każdym przedmiocie szukam, wydobywam i uwydatniam naturalne piękno użytego materiału, stąd każdy z nich posiada niepowtarzalny charakter. Z tego względu większość produktów to pojedyncze, unikatowe egzemplarze, wykonane z wielką pieczołowitością.

Drewutnia, choć istnieje w rzeczywistości, nie określa konkretnego miejsca na Ziemi. Czasem jest to leżąca w lesie kłoda lub słoneczna polana, a czasami przytulny zapiecek i przysłowiowe „kolano”.

Nazwa firmy – Drewutnia Emila, nawiązuje do popularnego w świecie cyklu opowiadań dla dzieci zatytułowanego „Emil ze Smalandii”, znanej szwedzkiej autorki Astrid Lindgren, który doczekał się serialowej adaptacji pt. „Emil z Lönnebergi”.

Głównym bohaterem, a zarazem moim imiennikiem, jest niesforny, ale bardzo sympatyczny chłopiec. Po każdym spłatanym przez siebie figlu Emil, w ramach kary, zostaje odesłany do przydomowej drewutni, gdzie aby umilić i skrócić sobie czas oczekiwania, struga drewniane figurki. Choć nie wszystkie cechy charakteru są w naszych osobach spójne to te najważniejsze, czyli imię i zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie, niewątpliwie nas łączą.

Pasja i zainteresowania stały się moim sposobem na życie. Pracuję z zadowoleniem i chciałbym by stało się ono również udziałem osób korzystających z moich usług.

Zajrzyj do drewutniowej galerii i znajdź w niej coś dla siebie, lub opisz mi swoje oczekiwania bym mógł wykonać przedmiot specjalnie dla Ciebie!